پراید بازهم رکورد زد/ ۶۸ درصد سوانح رانندگی در نوروز مربوط به خودروهای سواری بود

پراید بازهم رکورد زد/ ۶۸ درصد سوانح رانندگی در نوروز مربوط به خودروهای سواری بود


پراید بازهم رکورد زد/ ۶۸ درصد سوانح رانندگی در نوروز مربوط به خودروهای سواری بود

سید ابوالفضل موسوی بیوکی  طبق گزارش پلیس راه گفت: کل ترددهای نوروزی حدود ۵۲ میلیون با هر نوع وسیله نقلیه بوده است، گفت: این میزان تردد نسبت به سال قبل ۱۳.۸ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: همچنین طبق گزارش وزارت راه، در سفرهای نوروزی ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار مسافر با هواپیما، قطار، اتوبوس، مینی بوس و کرایه جابجا شده‌اند. البته در این بازه زمانی ۱۲ میلیون صندلی برای مسافران آماده شده بود و در واقع از ۶۲ درصد ناوگان استفاده شده است.

این نماینده مجلس گفت: کمترین تلفات در حمل و نقل عمومی با حدود ۳درصد بوده است. ما معتقدیم تاثیر ابقای وزیر راه در سفرهای نوروزی مشخص شده است و کمیسیون عمران هم رضایت عمومی از خدمات وزارت راه و نیروی انتظامی در نوروز دارد.

موسوی اظهار کرد: در سفرهای نوروزی ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر با قطار مسافری جابجا شده‌اند، در خطوط ریلی و حرکت قطارها در نوروز میانگین تاخیر تنها ۱۵ ثانیه بوده و در رسیدن به مقصد هم میانگین عمومی ۲۷ دقیقه بوده است که این امر نشانگر نظمی در ناوگان ریلی است. همچنین سفرها ۱۰ درصد افزایش داشته و واگن ها نوسازی شده بود. من خودم سفر ریلی به همراه خانواده داشتم که از آن راضی بودیم و ما باید هر سال افزایشی در سفرهای ریلی داشته باشیم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین اظهار کرد: براساس گزارش راهور تعداد فوتی ها نسبت به سال گذشته افزایش داشته ولی قدر مطلق آن باتوجه به افزایش سفرها کاهش داشته است. همچنین در ۷۰ درصد تصادفات، عوامل و خطای انسانی (سبقت به جلو و انحراف به چپ) علت اصلی بوده است که این نشان می دهد باید به آموزش رانندگان بیشتر توجه شود و کنترل ها بر رانندگان بیشتر شود و فرهنگ‌سازی لازم انجام شود تا تلفات کنترل شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه ۳۶ درصد تصادفات در اثر واژگونی خودروها بوده، یادآور شد: شاید عامل خودرو و یا نقاط حادثه خیز در این امر دخیل باشد، که نیاز به کالبد شکافی وجود دارد. همچنین ۳۸ درصد جانباختگان مربوط به واژگونی خودروها بوده و این نشان می‌دهد خودرو استحکام لازم را نداشته و ایمنی ماشین خوب نبوده است.

موسوی ادامه داد: پارسال اولین خودروی حادثه ساز پراید بوده که امسال نیز پراید هم در فراوانی سفر و هم در حادثه اول بوده است و این نشان می‌دهد پراید وسیله سفر نیست.

وی افزود: ۱۶ درصد مرگ و میر در سوانح جاده‌ای مربوط به موتورسواران است و باید ممنوعیت هایی در این زمینه ایجاد شود.

این نماینده مجلس همچنین یادآور شد: در سال جاری تلفات اتوبوسی تعدادش کاهش یافته و از ۵.۲ درصد به زیر ۳ درصد رسیده است. در واقع هم ناوگان اتوبوسرانی تجهیز شده و هم به معاینه فنی دقت شده، سرعت سنج و دستگاههای کنترلی نیز در این زمینه بی‌تاثیر نیست.

به گفته موسوی بیشترین مسافر جابجا شده به ترتیب مربوط به تهران با ۱ میلیون و ۱۷۰ هزار نفر، بعد خراسان رضوی با ۹۵۰ هزار نفر، بعد اصفهان با ۶۵۰ هزار نفر، فارس با ۵۵۰ هزار نفر، خورستان با ۴۰۰ هزار نفر و اذریایجان غربی با ۳۳۰ هزار نفر و ‌آذربایجان شرقی با ۳۰۰ هزار نفر است و کمترین مسافر جابجا شده مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲هزار و ۵۰۰ نفر بوده است.

این عضو کمیسیون عمران مجلس ۱۱ درصد تلفات را مربوط به عابرین عنوان کرد و گفت: همچنین تصادف کامیون ها ۶ درصد بوده و چون در این تصادفات، هم تلفات می‌گیرند و هم تلفات می دهند، این آمار قابل توجه است.

نماینده مردم یزد در مجلس بیان کرد: مناطقی که مرگ و میر آنها در سوانح رانندگی افزایش داشته به ترتیب یزد، جنوب کرمان، گیلان، خوزستان و شمال استان فارس است.

وی در پایان گفت: ۶۸ درصد سوانح مربوط به خودروهای سواری است، ما باید حمل و نقل عمومی را تقویت و نظر مردم را به این نوع سفر جلب کنیم.

42236

 

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *