هشدار هواشناسی به مسافران نوروزی/ باد شدید و طوفان در راه است/ آتش روشن نکنید

هشدار هواشناسی به مسافران نوروزی/ باد شدید و طوفان در راه است/ آتش روشن نکنید


هشدار هواشناسی به مسافران نوروزی/ باد شدید و طوفان در راه است/ آتش روشن نکنید

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در این اخطاریه آمده است:

«پیرو اطلاعیه شماره 1 مورخ پنجشنبه دوم فروردین ماه و براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی طی فردا (4 فروردین) وزش باد شدید در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و به تدریج در استان‌های زنجان، قزوین، کردستان، همدان، مرکزی، مازندران، گلستان، دامنه‌های جنوبی البرز، خراسان شمالی و خراسان رضوی رخ خواهد داد. همچنین سرعت باد بین 10 تا 15 متر بر ثانیه و سرعت لحظه‌ای باد در برخی نقاط این استان‌ها به بیش از 70 کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

احتمال خیزش گرد و خاک و خسارت به تاسیسات شهری و روستایی وجود دارد، بنابراین توصیه می‌شود جهت به حداقل رساندن خسارات احتمالی، تمهیدات لازم اتخاذ شود.

به دلیل وزش باد شدید جنوبی دمای هوا در سواحل دریای خزر و استان اردبیل و شمال غرب کشور افزایش محسوس خواهد یافت و در برخی مناطق گیلان و مازندران به بیش از 30 درجه سلسیوس خواهد رسید. به دلیل پیش‌بینی باد گرم در مناطق یاد شده و افزایش دما و کاهش رطوبت احتمال آتش سوزی جنگل به خصوص در گیلان و مازندران وجود دارد. از این رو به مسافران نوروزی توصیه می‌شود برای جلوگیری از خسارات احتمالی، از روشن کردن آتش و یا رها کردن آتش در مناطق جنگلی و مستعد آتش سوزی خودداری کنند.

فردا (4 فروردین) به سبب وزش بادهای جنوبی دریا مواج پیش‌بینی می‌شود و به تدریج از اواسط روز یکشنبه با شمالی شدن جریانات دریا مواج است. به همین دلیل روزهای شنبه و یکشنبه محدودیت تردد برای شناورهای سبک و قایق‌های تفریحی در مناطق ساحلی و فراساحلی در نظر گرفته شود.

همچنین بر اساس این اخطاریه از اواخر وقت فردا شنبه و اوایل یکشنبه (5 فروردین) یک سامانه بارشی زودگذر از سمت شمال غرب موجب بارش باران یا رگبار و رعد و برق در استان‌های آذربایجان غربی (بیشینه بارش در غرب استان)، آذربایجان شرقی و کردستان خواهد شد که به تدریج سبب بارش‌های پارکنده در کرمانشاه، اردبیل، زنجان، همدان و دامنه‌های البرز مرکزی می‌شود. با عبور این سامانه رگبار موقت باران، گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید لحظه‌ای پیش‌بینی می‌شود که احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها در برخی مناطق جنوب آذربایجان غربی و غرب کردستان در روز یکشنبه وجود دارد. همچنین فردا تا یکشنبه با وزش باد شدید در عراق احتمال خیزش گردوخاک و انتقال آن از اواخر روز شنبه و یکشنبه در استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان وجود دارد.

سازمان هواشناسی کشور همچنین طی اخطاریه دیگری نسبت به وزش باد شدید در برخی مناطق هشدار داده است.

پیرو اطلاعیه شماره 1 پنجشنبه مورخ دوم فروردین و اطلاعیه شماره 2 مورخ جمعه سوم فروردین، فردا در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان و به تدریج در استان‌های زنجان، قزوین، مازندران، گلستان و خراسان شمالی وزش باد شدید از سمت جنوب و جنوب غرب پیش‌بینی می‌شود که سرعت باد بین 10 تا 15 متر بر ثانیه و سرعت لحظه‌ای باد در برخی نقاط این استان‌ها به بیش از 70 کیلومتر بر ساعت برسد. بیشینه وزش باد در استان اردبیل بیش از 90 کیلومتر بر ساعت پیش‌بینی می‌شود.

از این رو با وزش باد شدید و شرایط طوفانی احتمال وارد شدن خسارت به تاسیسات شهری و روستایی وجود دارد که رعایت اقدامات زیر توصیه می‌شود:

رانندگان به‌ویژه تریلرها با سرعت مطمئن تردد کنند و برای کاهش و به حداقل رساندن آسیب‌ها و خسارت‌های احتمالی، اقدامات ایمنی لازم به کار گرفته شود.

۴۷۴۷

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *