نگهداری ۵۰ کودک در یک زیرزمین/ اتفاقات ناگوار در مهدکودک‌های غیرمجاز گزارش نمی‌شود

نگهداری ۵۰ کودک در یک زیرزمین/ اتفاقات ناگوار در مهدکودک‌های غیرمجاز گزارش نمی‌شود


معاون بهزیستی: نگهداری ۵۰ کودک در یک زیرزمین/ اتفاقات ناگوار در مهدکودک‌های غیرمجاز گزارش نمی‌شود

احمد خاکی، معاون امور اجتماعی بهزیستی تهران در رابطه با فعالیت غیرمجاز ۹۰ درصد از مهدکودک‌های تهران بیان داشت: آمار کل جمعیت زیر شش سال را در نظر گرفته‌ایم و این مساله را مورد بررسی قرار دادیم که چه تعداد از این کودکان در مهدکودک‌ها حضور دارند. نتیجه بررسی‌ها نشان داد تنها ۴۵ هزار و ۷۱۳ کودک زیر شش سال در مهدهای کودک مجاز بهزیستی حضور دارند که این تعداد تنها شامل ۱۰ درصد از کودکان زیر شش سال حاضر در تهران است و این سوال به وجود می‌آید که باقی این کودکان در کدام مهدکودک‌ها هستند؟!

او افزود: این تعداد نشان دهنده فعالیت غیرمجاز مهدهای کودک است که بدون رعایت قانون فعالیت می‌کنند، اغلب مشکلاتی که برای کودکان پیش می‌آید در همین مهدکودک‌ها اتفاق می‌آفتد و بسیاری از مسائل نیز به دلیل غیرقانونی بودن فعالیت این مهدهای کودک گزارش نمی‌شود، اما مهدهای کودکی که مجوز بهزیستی یا آموزش و پرورش دارند، شناسنامه‌دار هستند و نظارت سختی بر آنها انجام می‌شود.

او تاکید کرد که مهدکودک‌های مجوزدار دوربین مداربسته دارند و کلیه محتواهای آموزشی آنها تحت نظارت کارشناسان است و اگر کوچکترین مشکلی ایجاد شود به دلیل نظارت سخت‌گیرانه بهزیستی با آنها برخورد می‌شود.

او افزود: در ۹۰ درصد مهدکودک‌ها که فاقد مجوز هستند هر اتفاقی که رخ دهد کسی خبردار نمی‌شود، مگر اینکه اولیا شاکی شوند که آ‌ن هم به دلیل غیرقانونی بودن فعالیت آنها قابل پیگیری نیست.

معاون امور اجتماعی بهزیستی تصریح کرد: کودکان زیر شش سال سن حساسی دارند و والدین نباید فرزندان خود را به هر جایی بسپارند، چرا که ساعت‌های طولانی از پدر و مادر خود دور هستند.

خاکی تاکید کرد که تمامی مهدکودک‌های مجوزدار مکلف هستند پروانه فعالیت، میزان دریافت شهریه را در ورودی درب مهدکودک‌ها نصب کنند. همچنین در زمان مراجعه والدین باید تفاهم‌نامه‌ای بین پدر و مادر و مدیر مهدکودک امضا شود.

او افزود: این تفاهم‌نامه توسط بهزیستی تعریف شده است و در آن مشخص شده که پدر و مادر چه درخواستی دارند و مهدکودک باید چه فعالیت‌هایی را در رابطه با کودک تا پایان سال انجام دهد.

خاکی در ادامه گفت: مشاهده شده که برخی از این مهدکودک‌های غیرمجاز ۴۰ تا ۵۰ کودک را در یک زیرزمین بدون نور نگهداری می‌کنند که آشپزخانه و سرویس بهداشتی جدا ندارد و با توجه به اینکه بهترین سن آموزش در این مقطع است این کودکان ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند و کسی هم پاسخگوی آن نیست.

خاکی تعداد مهدکودک‌های مجوزدار در استان تهران را ۸۰۳ مهدکودک و روستامهد اعلام کرد و گفت: حتی اگر فرزندی دارای والدین کم‌درآمد باشند، بهزیستی تا حدودی شهریه را تامین می‌کند حتی برای مهدهای حاشیه نشین یک وعده غذای گرم به بچه‌ها تعلق می‌گیرد.

او تاکید کرد: پدر و مادر با یک نگاه متوجه می شوند که مهدکودک استاندارد یا غیراستاندارد است. متاسفانه بسیاری از مهدهای کودک مجوزدار ورشکسته شده‌اند چون تعداد کودکان در این مراکز کم است و برای آنها ادامه فعالیت به صرفه نیست.

47234

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *