نماینده گلستان درباره سفر خارجه‎اش در بحران سیل توضیح داد

نماینده گلستان درباره سفر خارجه‎اش در بحران سیل توضیح داد


رامین نورقلی‎پور امشب در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه اشتغال استان گلستان که با حضور وزیر تعاون در حال برگزاری است، اظهار کرد: ضمن تشکر و احترام به تمام تلاش‎هایی که در بحران سیل گلستان انجام شد اما لازم است عنوان کنم که ساختار مدیریت بحران در کشور بسیار کند است.

وی با بیان اینکه بحران نیاز به تصمیم‎گیری بهینه، دقیق و سریع دارد و در کوتاه‎ترین زمان باید بهترین تصمیم گرفته شود که این مهم نیاز به اطلاعات دقیق و به‎هنگام دارد، ابراز کرد: متأسفانه ضعف ساختاری در کشورمان داریم و مدیریت بحران در کشورمان سازوکاری در راستای تصمیم‎گیری بهینه، سریع و به‎هنگام ندارد.

نماینده مردم غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به سازوکاری نیاز داریم که در مدیریت بحران کشور به مدیریت بحران استان‎ها و شهرستان‎های تسری داده شود، متذکر شد: اطلاعات مکانی دقیق باید وجود داشته باشد تا مدیران را در تصمیم‎گیری کمک اساسی کند و در سیل اخیر عدم وجود داده‎ها و اطلاعات‎ را کاملاً شاهد بودیم و اگر هم وجود داشت ناقص بود.

نورقلی‎پور در ادامه در خصوص سفر خارج از کشور خود در بحران سیل توضیح داد و ابراز کرد: بعد از فروکش کردن سیل به همراه وزیر ارتباطات سفری به وین داشتیم و جلساتی را با مدیر دفتر امور فضایی سازمان ملل داشتیم تا به ما در این بخش که به‎ویژه در هنگام تحریم و در زمان بحران جلوه بیشتری داشته، کمک کنند.

وی ادامه داد: در همان زمان از ریاست سازمان فضایی کشورمان و مدیریت بحران کشور درخواست داشتیم که نیاز به تصاویر دقیق و با کیفیت بالا برای مدیران بحران سیل در کشور وجود دارد و مذاکرات مختلف صورت گرفت و پس از آن تصاویری در حد مقدورات تهیه و در اختیار دستگاه‎های مختلف قرار گرفت.

اطلاعات بحران در اختیار دستگاه ها قرار گیرد

نماینده مردم غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی گفت: باید سازوکاری تعریف شود تا در زمان بحران داده‎ها و اطلاعات در زمان کوتاهی در اختیار دستگاه‎های تصمیم‎گیر قرار بگیرد و به طور قطع تحقق این مهم بدون توسعه زیرساخت مبنایی، ارتباط مستمر و برنامه‎ریزی‎شده با دستگاه‎های بین‎المللی مانند سازمان‎های فضایی ممکن نیست و بنده نیز با سازمان فضایی در ژاپن، روسیه و نمایندگان حاضر در وین گفت‎وگو داشتم.

نورقلی‎پور تأکید کرد: بنده با سد و سدسازی مشکل ندارم اما یکی از مسائل اساسی که در زمان سیل وجود داشت عدم رعایت اعطای آب پایه برای پایین‎دست سدها در استان گلستان بود.

وی ادامه داد: سه سد در بالادست داریم و پایین‎دست ما کاملاً از داشتن آبِ پایه بی‎بهره بودند و این موجب ایجاد عدم تعادل در اکوسیستم منطقه شده و شرایط اقتصادی و اجتماعی پایین‎دست را کاملا دگرگون کرده و موجب مهاجرت ماهیان دریای خزر از سواحل شرقی دریای خزر شده که عامل اصلی این مسأله و کم شدن ذخایر ماهیان دریای خزر در سواحلی شرقی از بین رفتن آب‎های شیرین است که به‎دلیل مدیریت در حوزه آب‎های شیرین جاری بوجود آمده است.

نماینده مردم غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در مسافت طولانی گرگانرود شاهد عدم حضور آب شیرین برای حدود یک دهه اخیر هستیم که این معضل در گنبدکاووس وجود دارد و مسیر عبور آب شیرین تبدیل به فاضلاب شده و در پایین دست وشمگیر نیز این مسأله کاملا دیده می‎شود.

41231

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *