نقش مدیر تصویربرداری در پیش تولید فیلم

نقش مدیر تصویربرداری در پیش تولید فیلم


کار کردن به عنوان مدیر تصویربرداری نیازمند توانایی فرد در تمرکز بر روی جلوه های بصری یک حرکت زنده است. مدیر تصویربرداری باید زبان سینما را بداند و بتواند احساسات را به مخاطب منتقل کند. مهارت های بصری برای انتقال دنیای تصاویر به فیلم برای یک مدیر تصویربرداری ضروری است و از او انتظار می رود با موارد متفاوتی از جمله کار با دوربین، نورپردازی، رنگ، ترکیب‌بندی و حرکت آشنایی داشته باشد و با ثبت تصاویر خوب داستان را به بهترین شکل روایت کند . نقش یک مدیر تصویربرداری  در پیش تولید فیلم نیز بسیار حائز اهمیت است. ارتباط درست  بین کارگردان و مدیر تصویرداری منجر به ساخت یک فیلم عالی و کم نقص میشود و کارگردان پیش از آغاز تولید فیلم می بایست خط مشی خود را در به تصویر کشیدن فیلم به مدیر تصویربرداری منتقل کند.

سعید پاشایی، مدیر تصویربرداری

سعید پاشایی، مدیر تصویربرداری معتقد است: اگر کارگردان را یک جراح مغز و اعصاب در نظر بگیریم، مدیر تصویربرداری نه پرستار، نه متخصص بیهوشی، که چاقوی جراحی است. مدیر تصویربرداری مثل یک ابزار حیاتی است که کارگردان بدون مشورت و ارتباط با او نمی تواند دیدگاهش را به منصه ظهور برساند. از این رو کارگردان باید به به مدیر تصویربرداری اعتماد داشته باشد و به عنوان یک هنرمند او را درک کند.

 کارگردان میتواند طی یک فهرست، سکانس های فیلم را با مدیر تصویربرداری درمیان بگذارد. این لیست باید متشکل از تعداد میزانسن ها، تعداد برداشت ها، تاریخ فیلمبرداری، دوربین مورد استفاده، تجهیزات مورد نیاز، لوکیشن، قاب بندی، دیالوگ ها و بازیگران باشد تا دست مدیر تصویربرداری برای انتخاب راههای انتقال فضای مدنظر کارگردان باز باشد.  مدیر تصویربرداری باید دید عمیقی داشته باشد تا زوایا، لنز و نور را به درستی انتخاب کند. نه تنها  نورپردازی درست به بازیگران کمک می کند بلکه سطح روشنایی، تنظیم نور و رنگ نیز به حس و حال کار کمک می کند و همه این کارها در پیش تولید قابل انجام است. چنانچه این تمهیدات پیش از آغاز کار و در زمان پیش تولید اندیشیده شوند نیاز کمتری به ادیت پس از اتمام فیلمبرداری بوجود می آید. در طول پیش تولید مدیر فیلمبرداری باید اهدافش را به ادیتور منتقل کند تا او بتواند برای چگونگی رسیدن به تصحیح رنگ نهایی برنامه ریزی کند.

2121

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *