نظر شما درباره این عکس چیست؟/ مریم میرزاخانی

نظر شما درباره این عکس چیست؟/ مریم میرزاخانی


جامعه > آموزش – درگذشت دکتر «مریم میرزاخانی»، استاد ریاضی دانشگاه استنفورد، یکی از دردناک‌ترین خبرهای سال ۱۳۹۶ بود. «مدال فیلدز» میرزاخانی در سال ۱۳۹۳، پرافتخارترین جایزه علمی‌ای است که تاکنون دانشمندی ایرانی دریافت کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، «مریم میرزاخانی»، در تهران متولد شد و تحصیلات خود را در دبیرستان فرزانگان تهران به پایان برد. او عضو تیم المپیاد دانش‌آموزی ریاضی ایران بود و توانست در دو سال متوالی (۱۳۷۳ و ۱۳۷۴)، دو مدال طلای جهانی کسب کند. او سپس به دانشگاه صنعتی شریف رفت و در رشته ریاضیات به تحصیل مشغول شد. در اسفند ۱۳۷۶ برای شرکت در مسابقات ریاضی دانشجویی به اهواز رفت؛ اما اتوبوس حامل او و دیگر دانشجویان ریاضی شریف دچار حادثه شد و ۶ نفر از استعدادهای درخشان ریاضی کشور، جان خود را از دست دادند.

میرزاخانی پس از پایان تحصیلات کارشناسی، به دانشگاه هاروارد رفت. پس از دریافت مدرک دکترای ریاضیات، تحقیقات خود را در دانشگاه‌های پرینستون و استنفورد ادامه داد و درنهایت با مقام «استادی» در دانشگاه استنفورد ماندگار شد.

پژوهش‌های او در زمینه سطوح ریمانی، تحولی در تحقیقات این حوزه از ریاضیات ایجاد کرد و به شیوه‌های مختلف مورد تقدیر قرار گرفت. جوایزی مانند «Ruth LyttleSatter» که انجمن ریاضی آمریکا هر دو سال یک‌بار به زنان تأثیرگذار در ریاضیات اهدا می‌کند؛ و جایزه پژوهش برتر سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) از سوی انستیتو ریاضیات کلی (Clay) از جمله افتخارات دکتر میرزاخانی است؛ اما پرافتخارترین جایزه علمی میرزاخانی، مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) بود. این جایزه هر ۴ سال یک‌بار به ریاضیدانانی جوان‌تر از «۴۰ سال» اهدا می‌شود که کشف چشمگیری در ریاضیات انجام داده‌اند.

دکتر میرزاخانی درنهایت پس از نبردی سخت با نوع بسیار بدخیمی از سرطان سینه، روز ۲۳ تیر ۱۳۹۶ درگذشت. از او، دختری به نام «آناهیتا» به یادگار مانده که همراه با پدرش، «یان واندراک»، ریاضیدان اهل جمهوری چک و دانشیار در دانشکده ریاضی دانشگاه استنفورد زندگی می‌کند.

شما کاربران خبرآنلاین می‌توانید نظر خودتان را درباره «مریم میرزاخانی» به صورت کامنت زیر این عکس بیان کنید.

2354

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *