قنداق فرنگی یا کیسه خواب نوزاد

قنداق فرنگی یا کیسه خواب نوزاد


سلام مامانای خوشگل هنربازار. نی نی ها چطورن؟

بعد از آموزش تشک دیواره دار نوزاد، درخواستهایی داشتیم برای آموزش کیسه خواب نوزاد و یا به قول قدیمی ها قنداق فرنگی. البته این قنداقا مدلای مختلفی داره که من یه مدل شیک و باکلاسشو براتون انتخاب کردم که گام به گام باهم بدوزیمش و همه نکاتشو یاد بگیریم، بعد از آن مدل های دیگه را هم در انتها با الگو قرار دادم که میتونید با کمک همین آموزش آنها را هم خودتون بدوزید.

اگر دوختید عکس نی نی تون تو قنداق فراموش نشه برام بفرستید ذوق کنم 🙂

لوازم مورد نیاز:

  • پارچه اصلی در هر طرح و جنسی که دوست دارید (ترجیحا کتان یا نخی)
  • پارچه آستر که بهتر است پنبه ای و نرم باشد
  • لایه پشم شیشه نمدی
  • نخ همرنگ
  • چسب دو طرفه (نر و ماده)
  • قیچی و چرخ خیاطی
  • کاغذ الگو
  • زیپ ۷۰ سانتی کاپشنی

۱) در دو شکل زیر الگوی بدنه اصلی و تکه رویی قنداق را می بینید. با کلیک بر روی عکس می توانید اندازه اصلی عکس را ببینید و سپس با استفاده از اندازه های داده شده روی تصویر، الگو را مطابق شکل زیر رسم کنید.

عرض کل کار ۹۰ سانت و طول کلی آن ۸۸ سانت است که مقدار پارچه مورد نیاز شما نیز به همین میزان می باشد.

در این شکل شما تکه روی قنداق را ملاحظه می کنید که یک بیضی با قطر کوچک ۴۰ سانت و قطر بزرگ ۵۰ سانت است.

۲) خب پس از رسم الگوها، آنها را روی پارچه اصلی قرار داده و از هر کدام یکبار برش بزنید (زاپاس دوخت نیاز نیست). دو تکه قنداق پس از برش و قرار گرفتن بر روی هم باید مطابق تصویر زیر باشد.

۳) از دو تکه الگو، یکبار هم از لایی پشم شیشه ببرید. مطابق تصویر زیر لایی را به اندازه یک تا دو سانت بزرگتر ببرید و سپس پارچه اصلی را روی آن قرار دهید.

۴) لایی را به پارچه سنجاق کرده و سپس دور تا دور پارچه اصلی را با زیگزاگ به لایی پشم شیشه بدوزید.

حالا اضافه لایی را قیچی کنید.

۵) وقتی دور هر دو تکه را دوختید می توانید برای زیباتر شدن کار و همچنین جمع نشدن لایی به مرور زمان و شستشو، به سلیقه خودتان دوخت هایی هماهنگ و شکیل روی کار انجام دهید (مطلسه دوزی) مثل شکل زیر.

این دوختها از پشت کار بهتر مشخص است.

۶) حالا لبه اریب بالای الگو (۱۷ سانت) را روی هم قرار داده و سوزن زده و به فاصله یک سانت از لبه با دوخت ساده چرخ کنید.

به این ترتیب کلاه قنداق دوخته می شود.

۷) حالا الگوی دو قطعه را روی آستر قرار داده و بدون در نظر گرفتن زاپاس ببرید. دقیقا به اندازه پارچه اصلی. سپس مشابه مرحله قبل، تکه اریب را به هم بدوزید تا شکل کلاه شود.

۸) در این مرحله آستر را روی بدنه اصلی که قبلا دوخته اید قرار داده و مانند شکل زیر قسمت نقطه چین را بدوزید و بقیه آن را برای دوخت زیپ باز بگذارید. (روی پارچه ها باید به سمت هم باشد)

۹) دور قسمت دوخته شده را با قیچی چرت بزنید تا موقع برگرداندن کیس نخورد.

۱۰) دو قسمت زیپ را از هم جدا کنید و سمتی را که قلاب ندارد از ابتدای سمت راست لبه ی گرد شده ی پایین کار، به بدنه اصلی بدوزید (مثل شکل زیر دندانه های زیپ باید به سمت داخل کار باشد).

اگر به شکل توجه کنید می بینید که زیپ به انتهای قسمتی که باز گذاشته ایم نمی رسد.

۱۱) حالا آستر را مطابق تصویر روی لبه زیپ قرار داده و روی آن را بدوزید. قسمتی که زیپ ندارد باز می ماند. حالا میتونید بدنه اصلی قنداق را از همین قسمتی که باز مانده پشت و رو و اتو کنید.

۱۲) تکه دوم زیپ باید به قسمت بیضی شکل (تکه دوم) دوخته شود.

تکه دوم زیپ را روی تکه بیضی شکل دقیقا در همانجایی که زیپ روی تکه اصلی قرار گرفته، بگذارید و کوک بزنید (دندانه های زیپ به سمت داخل بیضی باشد).

۱۳) سپس آستر را روی بدنه بیضی شکل مرحله قبل گذاشته، دور آن را بدوزید و فقط قسمتی مشابه و هم اندازه بخش باز مانده در بدنه اصلی را ندوخته باقی بگذارید تا کار را از آن قسمت برگردانده و در مرحله بعد نیز بتوانیم دو قطعه قنداق را به هم متصل کنیم. مسیر دوخت به خوبی با خط چین در تصویر زیر مشخص شده است.

۱۴) به به قنداق فرنگی ما داره کم کم شکل نهاییشو نشان میده.

حالا باید دو قطعه کار را به هم متصل کنیم. برای این کار ابتدا زیپ را داخل هم قرار داده وکمی از آن را ببندید مثل شکل زیر. می بینید دو قسمتی که باز گذاشتیم کاملا اندازه هم و روبروی هم قرار گرفته اند.

۱۵) خیلی سادست فقط کمی دقت کنید. در دو قسمتی که باز گذاشته بودیم، پارچه اصلی (که به پشم شیشه متصل شده بود) را روی هم گذاشته و به هم بدوزید. مطابق خط چین قرمز شکل زیر.

و سپس دو تکه آستر را به هم پس دوزی کنید، به همین راحتی.

۱۶) حالا وقت آن است که چسب روی دستکها را بدوزید. این چسبها نر و ماده دارد که باید به اندازه مورد نیاز ببرید. من یک سمت چسب را به صورت دو قطعه بلند برش زدم و سمت دیگر را به سه قسمت کوچکتر برش زده ام. اینطوری خیلی راحتتر چسبها به هم می چسبند و برای بستن دستکها نیازی نیست دقت زیادی به خرج دهید.

 ۱۷) حالا مانند شکل زیر، یک سمت چسب ها را روی آستر یکی از دستکها و سمت دیگر چسب را روی پارچه اصلی دستک بعدی می دوزیم. بهتر است قسمت نرم چسب روی آستر دوخته شود که موقع گذاشتن کودک داخل قنداق اگر به بدن بچه کشیده شد اذیتش نکند.

اینهم قنداق فرنگی یا تشک مسافرتی و یا ساک آغوشی که آماده شده. البته اگر دوختن زیپ برای شما مشکل است می توانید آنرا حذف کنید چون پای نوزاد بدون باز کردن زیپ هم داخل قنداق می رود و زیپ برای راحت تر شدن کار است. خیلی خوشگله مگه نه؟

اینهم روش بکار گیری قنداق.

در شکل زیر یک مدل راحتتر و مرسومتر را که با استفاده از آموزش بالا می توانید بدوزید، ملاحظه می کنید.

اینهم الگوی مدل بالا و اندازه هایی که روی شکل آمده. لبه ی اضافه (۱۰ سانت ) در شکل پایین بهتر مشخص است.

اینهم یک مدل که با استفاده از الگوی بالا دوخته شده و کلاه آن با دکمه بسته می شود.

در شکل زیر یک مدل زیبای دیگر را می بینید. در این مدل فقط جهت قسمتی که باز میشه عوض شده.

اینهم یک مدل زیبای فانتزی بدون کلاه و بسیار زیبا و راحت به همراه الگو.

روش بسته شدن این مدل را هم در شکلهای زیر می بینید.

این هم از آموزش تصویری قنداق فرنگی برای مامانای خوش ذوق. می دونم که شما انقدر خوش سلیقه تر هستید که الان یه سری شاهکار خلق می کنید. بازم اگر نیاز به ایده داشتید برای خوشگلتر کردن قنداقتون، کافیه یه سرچ کوچولو توی اینستاگرام انجام بدید. همین عبارت “قنداق فرنگی” را جستجو کنید انقدر کارای شیک که همه هنر خانم های ایرانی هست را می بینید که حتی اگه نوزادی توی خونه نداشته باشید هوس می کنید یکی بیارید 🙂 🙂 من واقعا از دیدن این سطح از هنرمندی خانم های ایرانی بینهایت به وجد آمدم و برای همشون آرزوی موفقیت دارم.

موفق باشید عزیزانم 🙂

سایت چرخ خیاطی sewingwheel.ir برای راحتی شما بازدید کننده های جدید مطالب رو از سایت honarbazaar.com جمع آوری میکند تا راحت دسترسی به مطالب داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *