فیلم | رنگ پاشیدن به گنبد مطهر رسول خدا(ص)

فیلم | رنگ پاشیدن به گنبد مطهر رسول خدا(ص)گنبد مطهر رسول خدا(ص) مشهور به قبة الخضراء در سال ۶۷۸ هجری، توسّط سلطان قلاوون مملوکی از ممالیک مصر، روی مرقد مطهر بنا شد. در حالی که تا پیش از آن، تنها، دیوار این قسمت، قدری از دیوار بخش های مسجد بالاتر بود. گنبد ساخته شده توسط قلاوون، در پایین ، روی ستون‌های مربّعی قرار گرفته؛ اما بخش فوقانی آن به صورت هشت ضلعی درآمده است.

کارهای ساختمانیِ چندی در سال ۸۵۳ و ۸۷۸ و ۸۸۱ برای سنگ‌فرش کردن کف حجره، بنای مجدّد آن و نیز تعمیر گنبد، صورت گرفت که در آتش سوزی سال ۸۸۶ هجری آسیب زیادی به مقصوره و گنبد رسید، اما حجره شریفه؛ یعنی محدوده مرقد، آسیبی ندید. به دنبال آن در سال ۸۸۷ سلطان قایْتبای ، گنبد را که در اثر آتش سوزی در مسجد آسیب دیده بود، از نو بنا کرد. چند سال بعد باز گنبد تجدید بنا شد.
در سال ١٢٣٣ هجری ، در دوران سلطان محمود _عثمانی، نیز گنبد بازسازی شد و تا آن زمان رنگ آن کبود بود. در روزگار سلطان عبدالحمید عثمانی، گنبد روی مرقد را به رنگ سبز کردند و از این زمان به بعد، به قُبّة الخضراء شهرت یافت.
طبق رسم، هر از چند سال، رنگی روی رنگ پیشین می کشیدند. جالب آن که در پایین گنبد، سوراخی باز کرده اند که میان قبر و آسمان فاصله‌ای نباشد.
داستان این محفظه از این قرار است که وقتی در مدینه باران نیامد، مردم در این باره از یکی از همسران پیامبر ص سوال کردند. او گفت که متوجه قبر پیامبر شوید؛ همسر پیامبر(صلی الله علیه وآله)، به خلاف کسانی که به تبرک و توسل اعتقادی ندارند و برای قبر ارزشی قائل نیستند، مردم را به قبر آن حضرت هدایت کرد از زمانی که گنبد روی مرقد کشیده شد، این محفظه را در ادامه آن سنت، باقی گذاشتند تا در وقت کم بارانی، آن را بگشایند و از خداوند طلب باران کنند.
 

6767

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *