طوفان 100میلیون مترمکعب از آب دریاچه ارومیه را به باد داد

طوفان 100میلیون مترمکعب از آب دریاچه ارومیه را به باد داد


طوفان 100میلیون مترمکعب از آب دریاچه ارومیه را به باد داد

فرهاد سرخوش روز یکشنبه گفت: پس از این تندباد تراز دریاچه ارومیه چهار سانتی متر کاهش یافت، انتقال آب دریاچه توسط طوفان به مناطق خشک و دلتاها سبب کاهش ارتفاع این دریاچه شد.

وی با بیان اینکه ارتفاع فعلی دریاچه ارومیه از آب های آزاد به یکهزار و 270 متر و 74 سانتی متر رسیده است، افزود: سطح این دریاچه در زمان وقوع تندباد یکهزار و 270 متر و 80 سانتی متر بود.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به عملکرد موفق این ستاد، گفت: تراز نگین آبی آذربایجان نسبت به مهر سال گذشته بیش از 46 سانتی متر افزایش یافته است.

وی افزود: ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح های متعددی چون لایروبی رودخانه ها، انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب به دریاچه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی را در دستور کار قرار داده و برخی از این طرح ها در ورود آب به دریاچه مفید بوده است.

سرخوش وسعت کنونی دریاچه ارومیه را 2 هزار و 276 کیلومترمربع اعلام کرد و ادامه داد: وسعت دریاچه ارومیه نسبت به 6 ماه گذشته بیش از 540 کیلومتر مربع افزایش یافته است.

۴۷۴۷

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *