سنایی: ترامپ، جامعه آمریکا را چندپاره کرد

سنایی: ترامپ، جامعه آمریکا را چندپاره کرد


محمد اکبری: اوباما در یک توئیت پس از انتخابات میان دوره ای امریکا یادآوری کرد این انتخابات اولین گام برای پایین کشیدن جمهوریخواهان از قدرت بود.  ترامپ حالا باید بنشیند و ضربه ای که خورده را حلاجی کند. او با شعارهای پوپولیستی به قدرت رسید ولی در این دو سال نژادپرستی و تندروی را هم به آن افزود و حالا نتیجه کار او را می توان در نتیجه انتخابات میان دوره ای مجلس دید. اردشیر سنایی، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل بین المللی دربارۀ تأثیر انتخابات میان دوره ای بر انتخابات 2020 آمریکا و چشم انداز سیاست های ترامپ به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: 

نظرسنجی‌ها، به‌ویژه هر چقدر به زمان انتخابات نزدیک‌تر می‌شدیم، نشان دهنده فاصله‌ای بود که بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان ایجاد شده بود. به نظر می‌رسد با توجه به مجموعه سیاست‌هایی که در طی دو سال گذشته توسط رئیس جمهور آمریکا اتخاذ شده بود و به نوعی ایالات متحده را به یک جامعه دو یا چندقطبی تقسیم کرده بود، بخشی از طبقات متوسط به بالا را قانع کرد که به هر شکل ممکن در انتخابات میان‌دوره‌ای حضور پیدا کنند و با رأی‌دادن به نامزدهای دموکرات، جلوی این روند را بگیرند. نتایجی که حاصل شد، نشاندهنده این است که نمایندگان حزب دموکرات توانستند بعد از هشت سال، بار دیگر اکثریت را در مجلس نمایندگان آمریکا به دست بگیرند، اما کماکان مجلس سنا با اکثریت 51 نفر در دست جمهوری‌خواهان باقی ماند. به نظر می‌رسد با این اتفاق همانطور که در قبل هم در دوران ریاست جمهوری روسای جمهوری قبلی از جمله آقای باراک اوباما اتفاق افتاده بود، دونالد ترامپ مجبور خواهد شد که در سیاست‌های خودش به‌ویژه در مسائل داخلی آمریکا مقداری محتاط‌تر و دست به عصاتر راه برود و مجبور به تعامل بیشتری با نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا شود.

به عبارتی می‌توانیم بگوییم که دموکرات ها در مجلس نمایندگان، میزان دخالت و انتقاد و نظارت و مخالفت با طرح و برنامه‌های جمهوری‌خواهان از جمله با طرح و برنامه‌های دونالد ترامپ را بیشتر در پیش خواهند گرفت و از این‌جا به بعد تقریبا رئیس جمهور مجبور است که همراهی بیشتری را با تفکرات حزب دموکرات داشته باشد تا بتوانند در دو سال آینده در انتخابات ریاست جمهوری دور بعد دچار مشکل اساسی نشود و کماکان خودش و حزبش بتوانند برنده آن انتخابات باشند. بنابراین به نظر می‌رسد که ایالات متحده وارد فضای جدیدتری در دو سال آینده خواهد شد، حداقل در دو سال آینده  نمایندگان دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا سعی خواهند کرد که ترمزی باشند برای سیاست‌ها و برنامه‌های رئیس جمهور آمریکا و حزب جمهوری‌خواه به‌ویژه در بُعد داخلی.

سنایی در پاسخ به این سوال که : ” آیا می توان به تغییر روند سیاستهای ترامپ در رابطه با ایران امیدوار بود؟ گفت: 

در مورد این‌که این انتخابات و نتیجه آن چه تاثیری بر روابط ایران و آمریکا خواهد گذاشت؛ به نظرم خیلی تفاوتی در مناسبات ایالات متحده آمریکا و ایران به وجود نخواهد آمد و کماکان مسائل سیاست خارجی آمریکا بیش از مسائل داخلی در اختیار رئیس جمهور و دیدگاه‌های وی خواهد بود و ممکن است انتقادات و نظارت‌های بیشتری به واسطه همین اکثریتی که در حزب دموکرات به مجلس نمایندگان راه پیدا کرد به وجود بیاید، اما چارچوب های کلی به نظرم خیلی تفاوت ایجاد نخواهد کرد، مضاف بر این‌که مجلس سنا که معمولا نقش و اختیارات بیشتری در مسائل سیاست خارجی آمریکا هم دارد، اکثریتش در دست حزب جمهوریخواه است. بنابراین فکر می‌کنم برای جمهوری اسلامی ایران تفاوت آنچنانی به وجود نخواهد آمد. حالا شاید بشود اینطور گفت که درگیرشدن رئیس جمهور آمریکا در مسائل داخلی با دموکرات ها شاید قدری از میزان توجه و تمرکز آن به مباحث سیاست خارجی از جمله چالش‌هایی که داشته، به‌ویژه در قبال ایران، مقداری تمرکزش را به هم بزند. به‌جز این به نظر نمی‌رسد اتفاق جدیدی در مناسبات بین ایران و آمریکا بیفتد یا شاهد بازگشت تمام آن سیاست‌هایی که در دوره قبل ایالات متحده در مسائل جهانی و سیاست خارجی از جمله در مناسباتش با ایران داشت را شاهدش باشیم. بنابراین به نظر می‌رسد که اگر کسانی در داخل کشور ما به فکر این بودند که با به قدرت رسیدن دموکرات ها و راهیابی آن‌ها به کنگره یا مجلس نمایندگان، مشکلات ما حل خواهد شد، فکر می‌کنم که یک مقدار این دیدگاه، دیدگاه غیرواقع‌بینانه و خوشبینانه‌ای بوده است.

52312

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *