روحانی:آمریکا بدهکار ملت ایران است

روحانی:آمریکا بدهکار ملت ایران است


روحانی:آمریکا بدهکار ملت ایران است

ما در دولت جدید نیز با دولت جدید آمریکا در حاشیه سازمان ملل مذاکره کردیم

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در گفتگوی تلویزیونی با مردم ضمن تبریک روز خبرنگار درباره پیشنهاد ترامپ برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران گفت: مردم ما کاملا در طول سال های گذشته تجربه بسیار خوبی از رفتار مقامات آمریکایی و از دولتمردان ایران دارند.

وی افزود: کسانی که امروز دولت را در ایران در اختیار دارند از ابتدا شعارشان تعامل، گفتگو و میزمذاکره بود. بر همین مبنا با آمریکا و بقیه کشورها در طول دو سال مذاکره کردند و مذاکرات به نتیجه رسید. کم و بیش آمریکایی ها برجام را اجرا می کردند و بقیه کشورها نیز متعهد بودند و ایران هم متعهد بود.

رئیس جمهور گفت: کسی که می گوید به مذاکر معتقدم مذاکره مبانی دارد، اولین رکن مذاکره صداقت و دوم به نتیجه رسیدن مذاکرات است. کسی که ادعای مذاکره می کند، کسی است که بدون مذاکره از تمام معاهدات بین المللی از پاریس تا برجام خارج شده است. در واقع آنها از نتیجه مذاکره و پشت میز مذاکره خارج شدند. کسی که ادعای مذاکره می کند باید ابتدا نشان دهد که می خواهد با مذاکره موضوعی حل شود. مذاکره با تحریم چه معنا دارد؟

وی افزود: آنها می خواهند با جنگ روانی مردم ایران را دچار تردید کنند. در ثانی از طرح این صحبت ها می خواهند برای انتخابات کنگره در ماه های آینده نیز بهره ببرند. ما در دولت جدید نیز با دولت جدید آمریکا در حاشیه سازمان ملل مذاکره کردیم. وزیر خارجه ما و وزیر خارجه آنها (تیلرسون) مذاکره کردند اما آنها از برجام خارج شدند. کار ترامپ خلاف منافع ملی ایران است.

حسن روحانی درباره دو پیش شرطش برای مذاکره با آمریکا گفت: مذاکره با تحریم معنی ندارد. تحریم علیه کودکان،بیماران و مردم ایران است. این دو با هم متناقض است. قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را. من پیش شرطی برای مذاکره با آمریکا ندارم اگر دولت آمریکا آماده است درباره غرامت هایی که آمریکا باید به ملت ایران از سال 32 تاکنون به دلیل دخالت هایش در امور داخلی کشور ما بدهد حاضریم مذاکره کنیم تا مشخص شود چگونه و در چند قسط می خواهند این غرامت را به ایران بدهند. آمریکا بدهکار ملت ایران است. بدهکار عذرخواهی و غرامت است.

حسن روحانی
رئیس دولت دوازدهم درباره نحوه جبران خسارت خروج آمریکا از برجام گفت: آمریکایی ها دنبال این بودند که بقیه کشورهای 1+5 را با خود همراه کنند. آمریکا 22 دی ماه 95 از شرکای خواست تا آنها هم از برجام خارج شوند. دستاورد برجام قطعنامه 2231 است که قطعنامه قبلی را علیه ایران ملغی می کند. کشورهای دنیا را می گویند از برجام به عنوان سند و پیمان بین المللی حمایت می کنند بنابراین برجام مستحکم شد. ترامپ می خواست همه این دستاورد را بگیرد و همه دنیا را به تحریم علیه ایران وادار کند اما ناموفق بود.

وی افزود: اروپا در برابر آمریکا ایستادگی و قانون ممانعت از تحریم را اعلام کرد، به این معنا که هر شرکتی با ایران کار می کند بخواهد حرف آمریکا را قبول و ایران را تحریم کند، اروپا آن شرکت را تحریم خواهد کرد. ما در دنیا تنها نیستیم. همه کشورها جز چند کشور محدود طرفدار ایران هستند و ایران را به عنوان کشوری که در هر معاهده ای قابل اعتماد است می شناسند.

رئیس جمهور یادآور شد: خواست ما بود 5 کشور بتوانند فشار آمریکا را جبران کنند که از نظر سیاسی سنگ تمام گذاشتند، موضع گیری کردند حرف زدند و مقررات وضع کردند، به صراحت کار امریکا  را غیرقابل قبول دانستند اما باید برای جبران برنامه ریزی کنند.

روحانی گفت: تاکنون گام‌هایی را در این زمینه برداشته‌اند. من در سفر به اروپا و چین و روسیه در مذاکره‌ای که با آنها داشتم مشاهده کردم که همه قول‌شان بر این مبناست که ما به تحریم اعتنا نخواهیم کرد اما مشکل آنها شرکت‌هایی است که تحت فشار آمریکا تحت تاثیر تحریم‌های این کشور قرار می‌گیرند.

وی افزود: به نظر من ما هنوز منتظر اقدامات عملی اروپا هستیم. در این زمینه نیز جلسه‌ای در اواخر ماه جاری میلادی قرار است میان ایران و کشورهای 1+4 به ویژه اتحادیه اروپا در اروپا برگزار شود، همچنین بناست در حاشیه سازمان ملل در سطح وزرا جلسه‌ای در این زمینه تشکیل شود.

اساس تحریم مربوط به سه ماه آینده است

رییس‌جمهوری با بیان اینکه اساس تحریم مربوط به سه ماه آینده است، تصریح کرد: طی سه ماه آینده آمریکا می‌خواهد در نفت و مبادلات بانکی وارد عمل شود. در این زمینه قولی که اروپا، چین و روسیه به ما دادند این است که بتوانند هم برای فروش نفت و هم برای حفظ روابط بانکی ما با دنیا ایستادگی کنند.

روحانی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا واقعا چین و روسیه به اندازه اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل می‌کنند، گفت: برای ما و همه کشورها در روابط خارجی، منافع ملی موضوعی بسیار حائز اهمیت است، البته رابطه با روسیه و چین قابل مقایسه با رابطه ما با اروپا نیست. ما رابطه بیشتر و بهتری با این دو کشور داریم و امروز این چین است که در حوزه هسته‌ای در حال انجام تعهدات خود درباره راکتور اراک است و این کشور امروز به عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری با ما معامله می‌کند.

وی ادامه داد: چینی‌ها در مذاکراتی که در حاشیه اجلاس شانگهای انجام شد متعهد به حفظ و تداوم روابط خود با ایران بودند. هم چین و هم روسیه اکنون به صراحت می‌گویند که ما ایستادگی کرده و به تعهدات خود عمل می‌کنیم و قراردادهای خود را اجرا می‌کنیم و ما دیدیم که در قرارداد توتال، زمانیکه این شرکت اعلام کرد که از ایران خارج می‌شود، چینی‌ها اعلام کردند که به قرارداد ادامه می‌دهند.

رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه ما روابط خود با همه دنیا را می‌خواهیم، تصریح کرد: در شرایط فعلی کشورهای آسیایی اهمیت بسیاری برای ما دارند. روابطی که ما امروز با چین و هند داریم و همچنین پیمان‌ آسه‌آن که اخیرا به آن پیوسته‌ایم نشان می‌دهد که روابط ما با کشورهای آسیایی رو به گسترش است اما در عین حال هیچ مانعی برای گسترش روابط با اروپا نیز نداریم.

روحانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره سیاست‌های ارزی دولت و التهاباتی که از اواخر سال گذشته در این بازار ایجاد شد، خاطرنشان کرد: یکسری مشکلات و بیماری‌هایی اقتصادی وجود دارد که مربوط به این دولت و دولت قبل نیست، بلکه برخی از آنها مربوط به پیش از انقلاب و ادامه برخی از آنها به بعد از انقلاب باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه مشکلات بانک‌ها و موسسات اعتباری از جمله مشکلات مزمن سال‌های مختلف در کشور است که در شرایطی بروز و ظهور پیدا می‌کند، افزود: نقدینگی از جمله این مشکلات مزمن است، همچنین روابط بانکی ما با دنیا، دسترسی ما به ارز، مساله ورود اسکناس به کشور یا طلا و موارد دیگر همچنین توقعات و انتظاراتی که برای آینده وجود دارد از جمله مسائلی است که دست به دست هم می‌دهند و مشکلاتی در اقتصاد به وجود می‌آید.

در دولت یازدهم و سال نخست دولت دوازدهم با کاهش نرخ ارز مواجه بودیم

رییس‌جمهوری اظهار کرد: در دولت یازدهم و سال نخست دولت دوازدهم روند به این صورت بود که در ابتدای دولت با کاهش نرخ ارز مواجه بودیم و ما به دنبال چاره‌جویی برای جلوگیری از کاهش نرخ ارز بودیم دلیل این اقدام نیز امیدواری و خوش‌بینی مردم به آینده بود. مردم می‌دانستند که روابط ما در حال بهتر شدن با دنیاست و این موضوع باعث متعادل کردن قیمت ارز شد البته در توافق موقت و توافقات بعدی برخی از منابع ارزی ما در خارج آزاد شد، همه اینها دست به دست هم داد و آن شرایط را به وجود آورد.

روحانی با طرح این پرسش که مشکل ارزی از چه زمانی آغاز شد؟ افزود: به جز مسائل و مشکلات مزمنی که در اقتصاد وجود دارد، دو عامل باعث ایجاد مشکلات ارزی در کشور شد که هر دوی این عوامل در دی ماه سال قبل آغاز شد؛ در پنجم دی ماه سال قبل اعتراضاتی از شهری در ایران آغاز شد و بعد به شهرهای دیگر سرایت کرد. این اعتراضات شرایط خود را داشت؛ مردم می‌دانند در آن اعتراضات برخی معترض بودند و برخی به دنبال اغتشاشات و سوء استفاده بودند، هر چه که بود این اغتشاشات مهار شد و مردم احساس کردند که اگر اعتراضاتی دارند عده‌ای در حال سوء استفاده هستند، بنابراین کاملا آمدند و با دولت همکاری کردند.

حسن روحانی
214214

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *