روایت خبرگزاری فرانسه از حواشی این‌روزهای کاوه مدنی/ نماد بازگشت مهاجران ایران، استعفا داد

روایت خبرگزاری فرانسه از حواشی این‌روزهای کاوه مدنی/ نماد بازگشت مهاجران ایران، استعفا داد


روایت خبرگزاری فرانسه از حواشی این‌روزهای کاوه مدنی/ نماد بازگشت مهاجران ایران، استعفا داد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ در گزارش خبرگزاری فرانسه درباره کاوه مدنی آمده است: یک مسئول و فعال محیط ‌زیست ایرانی، که به نماد دولت ایران برای تشویق مهاجران به بازگشت تبدیل شده بود، فقط ۷ ماه بعد از شروع کارش استعفا داد.

این استعفای کاوه مدنی که استاد جوانی در امپریال کالج لندن هم بود، دقیقاً بعد از فشار محافظه‌کاران ایران علیه او انجام شد.

دولت حسن روحانی که از مهاجران ایرانی در کشورهای دیگر خواسته بود برای کمک به توسعه کشورشان به ایران برگردند، مدنی که یک متخصص آب بود را به‌عنوان معاون سازمان محیط‌زیست منصوب کرد. اما در هفته‌های اخیر محافظه‌کاران ایران عکس‌هایی از مدنی منتشر کردند و مدعی شدند که این عکس‌ها برای تعطیلات نوروز است. آن‌ها به همین دلیل اخلاقی،‌ خواستار اخراج او شدند.

سال پیش مدنی چندی پس از بازگشت به ایران به تهران تایمز گفت: «ایرانی‌های خارج از کشور منتظر هستند ببینند چه اتفاقی می‌افتد. اگر من موفق شوم شاید افراد بیشتری را ببینیم که برای کمک به دولت به ایران برمی‌گردند.»

اما دیروز همکار مدنی تأیید کرد که او در حالی که در خارج از کشور است، استعفا داده.

در ماه فوریه گذشته هنگام بازداشت برخی از فعالان محیط‌ زیستی ایران، گفته شد مدنی توسط یکی از سازمان‌های امنیتی ایران بازداشت شده است. یکی از آن بازداشت شده‌ها کاووس سید امامی بود که مقامات قضایی گفته‌اند در سلول زندانش خودکشی کرده.

مدنی قبل از اینکه دوره‌ی دکترای خود را در رشته مهندسی شهری و محیط ‌زیست از دانشگاه کالیفرنیا بگیرد، در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل بود. او در ماه دسامبر در این رابطه گفت: «من نماینده نسلی هستم که کشور را ترک کرد و کل مملکت حالا درباره از دست دادن این نسل و فرار مغزها انتقاد می‌کند.»

مدنی آن زمان در توییتر خود هم نوشت: «من با امید خلق ‎امید برگشته‌ام.»

محمود صادقی نماینده مجلس اصلاحطلب ایران بعد از شنیدن خبر خروج مدنی از ایران، از مسئولان ایرانی به دلیل پیامی که برای نخبگان خارج از کشور فرستاده‌اند، انتقاد کرد.

این اتفاق در حالی افتاده که ایران با یک خشکسالی چند ساله که کشاورزی را نابود کرده دست و پنجه نرم می‌کند، کار به جایی رسیده که کشاورزان اصفهانی در هفته‌های اخیر اعتراضات مداومی انجام دادند.

منبع: ای اف پی/ ۱۶ آوریل ۲۰۱۸

 

۴۷۲۳۷

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *