تمرکز قدرت و اختیارات در تهران یکی از آفات محیط زیست بود

تمرکز قدرت و اختیارات در تهران یکی از آفات محیط زیست بود


عیسی کلانتری: تمرکز قدرت و اختیارات در تهران یکی از آفات محیط زیست بود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت از محیط‌زیست؛ عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز در دیدار نوروزی با معاونان، مدیران و کارشناسان ستادی و استانی این سازمان، گفت: گرچه هنوز با ایده آل ها فاصله داریم اما در حد توان تلاش می کنیم تا به شایسته ترین و بهترین نحو ممکن وظایف خود را انجام دهیم. البته انتظار معجزه هم نداریم.

کلانتری اشاره ای هم به تعیین تکلیف مجوزهای ارزیابی تمامی پروژه های توسعه ای و عمرانی معطل مانده از گذشته داشت و افزود: اینکه همکاران ما در معاونت محیط زیست انسانی با کمک سایر بخش های مرتبط سازمان طی مدت چند ماه، همه عقب ماندگی های گذشته را که گاها مانع توسعه پایدار در کشور بود، جبران کردند، قابل تقدیر است.

معاون رئیس جمهور عنوان کرد: یکی از دلایل عقب ماندگی سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به سایر دستگاه های اجرایی این است که اختیارات ملی ولی بودجه ها استانی است.

استراتژی سازمان حفاظت محیط زیست حرکت در مسیر توسعه پایدار است

وی ضمن تاکید بر این موضوع که استراتژی سازمان حفاظت محیط زیست حرکت در مسیر توسعه پایدار است، تصریح کرد: در همین راستا با هر دستگاهی که در این مسیر حرکت کند همراه هستیم و در غیر اینصورت، با دستگاه ها همراهی و همکاری نخواهیم داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمرکز قدرت و اختیارات در تهران یکی از آفات محیط زیست کشور بود و به همین دلیل تفویض اختیارات به مدیران کل استانی صورت گرفت تا استان ها بتوانند پاسخگوی مردم باشند و جز کارهای بزرگ ملی، بابت موضوع دیگری ارباب رجوع و مردم به تهران ارجاع داده نشوند.

معاون رئیس جمهور بیان کرد: اگر استانی در روند انجام وظایف و تکلیف خود کوتاهی داشته باشد یا مردم و ارباب رجوع را بی دلیل به تهران ارجاع دهد و موجب اتلاف وقت مردم شود، یعنی مدیر کل حفاظت محیط زیست آن استان، توانایی مدیریت و انجام تکلیف خود را ندارد و باید نیروی مدیر و توانمندی جایگزین این فرد شود.

کلانتری با بیان اینکه افراط و تفریط در هیچ حوزه ای، نتیجه مثبت به همراه ندارد، اظهار کرد: چنانچه بر اثر سختگیری های بیش از حد سازمان حفاظت محیط زیست و معطل ماندن بسیاری از پروژه ها برای دریافت مجوز ارزیابی، در برنامه ششم توسعه مصوب شد، اگر در مدت دو ماه، مجوز ارزیابی پروژه های توسعه ای و عمرانی، تعیین تکلیف نشود، پروژه بدون کسب مجوز، آغاز به کار می کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: کنش و واکنش امری طبیعی است و زمانی که شما به دلایل واهی و کم اهمیت، جامعه ای را تحت فشار قرار می دهید، قطعا واکنش مناسبی هم نخواهید داشت. این بدان معنا نیست که ما از قانون سوء استفاده کنیم بلکه به معنای استفاده از اختیاراتی است که قانونی به ما عطا شده است.

وی افزود: این سختگیری ها در حالی بود که بعد از دریافت مجوز ارزیابی، هیچ بازدید و نظارتی بر حسن انجام و عملکرد پروژه وجود نداشت و چه بسا پروژه دارای مجوز به پروژه مخرب محیط زیست تبدیل می شد.

فقر، نخستین تهدید برای محیط زیست در تمام دنیا است

معاون رئیس جمهور با یادآوری این موضوع که فقر، نخستین تهدید برای محیط زیست در تمام دنیا است، گفت: فقر و بیکاری منجر به نابودی محیط زیست می شود و از این رو محیط زیست نباید مانع توسعه در کشور باشد. البته باید در مسیر توسعه پایدار حرکت کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید محیط بان میراث نسل های آتی جامعه باشد و اجازه ندهد منابع کشور تنها برای منافع یک نسل قربانی و استفاده شود.

وی اظهار کرد: بخشی از فعالیت های سازمان حفاظت محیط زیست توسط محیط بانانبه عنوان نیروهای اجرایی و خدوم صورت می پذیرد و بخشی از فعالیت های سازمانی هم باید توسط بخش های علمی و پژوهشی صورت پذیرد.

 سازمان حفاظت محیط زیست به لحاظ علمی و پژوهشی، فقیر است

کلانتری ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست به لحاظ علمی و پژوهشی، فقیر است و مراکز پژوهشی و دانشگاه ها باید برای انجام پژوهش های کاربردی در حوزه محیط زیست به ویژه پژوهش های مرتبط با خسارات ناشی از تخریب محیط زیست همچون خسارات گرد و غبار بر اقتصاد، سلامت و بهداشت استان خوزستان به سازمان حفاظت محیط زیست کمک کنند.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در بحث برنامه و بودجه هم فقیر است. به رغم مسئولیت های متعدد سازمان محیط زیست، بودجه این سازمان بسیار ناچیز است و همین موضوع منجر به نگرانی ما در سال جدید شده است. زیرا دولت هم به لحاظ اعتبارات در سال جدید، بسیار تحت فشار است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن یادآوری اهمیت و ضرورت تغییر نگرش در سازمان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد: خوشبختانه به رغم چالش های متعدد از جمله چالش های بودجه ای، هر جا محیط زیست به خطر بیافتد، محکم می ایستیم.

نباید برای محیط زیست خارج از محیط زیست سیاست گذاری کرد

وی با تاکید بر این موضوع که نباید برای محیط زیست خارج از محیط زیست سیاست گذاری کرد، تصریح کرد: تشکل های مردمی و رسانه ها بازوهای کمکی سازمان حفاظت محیط زیست هستند اما اصول و استراتژی های محیط زیست کشور را باید دانشمندان و متخصصان این حوزه تعیین کنند و فشار تشکل های مردمی و رسانه ها نباید منجر به عدول از این اصول و استراتژی ها شود.

کلانتری با بیان اینکه بحران آب در کشور جدی است، گفت: این موضوع مهم باید سرفصل همه برنامه ریزی ها و پروژه های کشور باشد و توسعه در حوزه هایی همچون صنعت و کشاورزی باید با آمایش سرزمین و شرایط آبی کشور سازگار شود.

نباید هیچ بار جدیدی بر بیلان آبی کشور اضافه کنیم

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: نباید هیچ بار جدیدی بر بیلان آبی کشور اضافه کنیم و بنابراین زین پس به هیچ صنعت آب بری در مناطق بی آب یا کم آب کشور، مجوز نمی دهیم زیرا بحران آب، مهم ترین تهدید محیط زیست کشور است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: هیچ کس مخالف رشد کشور و حمایت از تولید داخلی نیست؛ اما به هر قیمتی نباید از تولید داخل حمایت کرد. برای حفظ منافع ملی باید قیمت آب در تولید داخل محاسبه و اعلام شود.

وی عنوان کرد: قطعا در شرایط کنونی باید الگوی کشت و آبیاری کشور تغییر کند. در صورت ادامه روند کنونی بخش کشاورزی و تشدید تهدید و تخریب محیط زیست و آب از سوی کشاورزی، منافع ملی کشور از بین خواهد رفت.

این مقام مسئول اشاره ای هم به فعالیت های دولت در زمینه سازگاری و مقابله با بحران آب داشت و اظهار کرد: یکی از مهم ترین اقدام های دولت در این زمینه، تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی بود.

کلانتری گفت: سرعت و روند بیایانی شدن در کشور در حال افزایش است. محیط زیست باید قبل از اجرای پروژه ها و طرح های مخرب، سیاست ها و استراتژی های خود را ابلاغ و دستگاه های مرتبط را مکلف به اجرای این سیاست ها و استراتژی ها کند. مردم نباید تاوان و هزینه کم کاری و غفلت های مدیران را بدهند.

معاون رئیس جمهور اشاره ای هم به تلاش های صورت گرفته برای رفع مشکلات معیشتی کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست داشت و اظهار کرد: البته باید تلاش بیشتری در این حوزه صورت گیرد.

کلانتری اشاره ای هم به شرایط نامناسب تالاب های کشور داشت و گفت: چهار اولویت رئیس جمهوری برای محیط زیست، ساماندهی مدیریت پسماند، مقابله با ریزگردها، احیای تالاب ها و بهبود کیفیت هوا بود اما با شرایط کنونی، کار احیای تالاب ها بسیار دشوار است. البته ما تمام تلاش و توان خود برای حفظ محیط زیست و اجرایی شدن اولویت های رئیس جمهوری را به کار خواهیم گرفت.

۴۷۲۳۷

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *