برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر به «دیلی‌میل» و «گاردین» هم رسید

برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر به «دیلی‌میل» و «گاردین» هم رسید


برخورد مامور زن گشت ارشاد با یک دختر به «دیلی‌میل» و «گاردین» هم رسید

جامعه > پلیس – فیلم جنجالی برخورد مامور زن گشت ارشاد با دختر جوانی در یکی از پارک‌های تهران، نه تنها به سوژه روز خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های داخلی تبدیل شده است، بلکه به رسانه‌های بین‌المللی هم راه پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در کنار این که سایت‌ها و روزنامه‌های ایرانی به موضوع برخورد خشن مامور گشت ارشاد با دختر جوان در تهران پرداختند، روزنامه‌ها و سایت‌های خارجی هم این موضوع را بازتاب دادند و با انتشار عکس و فیلم، به وضعیت زنان در ایران اشاره کردند. گاردین از این اتفاق به عنوان یک موضوع شوک‌برانگیز یاد کرد، سی‌ان‌ان به پربازدید شدن این ویدیو اشاره کرد و الجزیره به خشم در ایران بر اساس این ویدیو تاکید کرد.

«دیلی میل»، گزارشی درباره این اتفاق نوشته و با عكس و فیلم‌هایی از این ماجرا، به شرح برخوردها با بی‌حجابی و بدحجابی در ایران پرداخته است. این سایت با تیتر تند «یك دختر ایرانی به طرز شرم‌آوری به خاطر حجاب كتک می‌خورد»، نوشته است: صحنه عجیب و غریبی در روز روشن در یكی از پارك‌های تهران اتفاق افتاده است كه فیلم آن به صورت پنهانی ضبط شده و در شبكه‌های اجتماعی منتشر شده است. زنی با روسری قرمز، توسط یك مامور اخلاق (گشت ارشاد) مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد. او كه در حال حرف زدن با ماموران پلیس بوده، از سوی یكی از زنان گشت ارشاد مورد ضرب و شتم واقع می‌شود، روی زمین می‌افتد اما باز هم به كتك زدنش ادامه می‌دهند.

دیلی میل البته بدون اشاره به اصل ماجرای این حادثه و همچنین بدون اشاره به تغییرات بسیار در پوشش زنان ایرانی در دو-سه دهه اخیر، آورده است: دلیل این اتفاق، مغایرت پوشش این دختر جوان با قوانین ایران مطرح شده چرا كه رعایت حجاب كه شامل پوشش موی سر است، بعد از انقلاب اسلامی ایران به یك قانون تبدیل شده است. زنان در این كشور مجازند تنها صورتشان پوشیده نباشد و در عین حال باید لباس‌هایی با رنگ‌های تیره به تن كنند. در طول این سال‌ها، چنین قوانینی كمی تغییر پیدا كرده و زنان آزادی‌های بیشتری داشته‌اند، بعضی از آنها حتی در چند ماه گذشته با برداشتن حجاب در ملاءعام بحث‌هایی را درباره این موضوع باز كرده‌اند با این حال همچنان ممنوعیت‌هایی نسبت به حضور زنان در جامعه وجود دارد. با این حال، برخورد مامور خشن با این دختر، با واكنش‌های زیادی در ایران مواجه بوده است.

اما نكته جالب، كامنت‌هایی است كه برای این گزارش نوشته شده و با اظهار تعجب و تاسف نسبت به این خشونت همراه بوده است، نكته‌ای كه احتمالا بر تلاش‌ها برای نشان دادن وجهه‌ای مثبت از ایران در افکار عمومی کشورهای دیگر تاثیرگذار باشد و به آنها تلقی‌های ناخوشایندی از ایران ارائه دهد. خوانندگان این گزارش، جملاتی نظیر این موارد را که احتمالا ناشی از اطلاع رسانی ناقص درباره این حادثه است، اظهار كرده‌اند: متوجه نمی‌شوم كه چرا باید به یك نفر فقط به دلیل این كه روسری قرمز دارد حمله شود!، چقدر تاسف‌بار است كه ببینیم زنی به زن دیگری حمله‌ور ‌شود، باید منتظر برخوردها نسبت به چنین اتفاقاتی بود، فمینیست‌های ایرانی كجا هستند؟

47234

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *