ایران خواهان حفظ برجام است مگر اینکه برنامه‌ اجرایی اروپا روشن نباشد

ایران خواهان حفظ برجام است مگر اینکه برنامه‌ اجرایی اروپا روشن نباشد


روحانی: ایران خواهان حفظ برجام است مگر اینکه برنامه‌ اجرایی اروپا روشن نباشد

حسن روحانی و امانوئل مکرون روز دوشنبه در گفت‌‌‌‌وگوی تلفنی با رئيس‌جمهوري فرانسه، تلاش همه طرف‌‌‌ها برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را ضروری خواندند و انجام اقدامات عملی در این راستا را مورد تاکید قرار دادند.

روحانی در این تماس تلفنی که از سوی همتای فرانسوی وی انجام گرفت، گفت: ایران به همه تعهدات خود در برجام عمل کرده و با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از این توافق، از سایر طرف‌ها انتظار دارد که به برنامه‌‌‌‌‌های خود برای حفظ این توافق، سرعت و شفافیت بیشتری دهند.

رئیس‌‌‌‌‌جمهور با بیان اینکه بعد از خروج آمریکا از برجام، بار سنگینی بر دوش سایر طرف‌ها برای حفظ این توافق است، اظهار داشت: ایران خواهان حفظ برجام است اما در عین حال اگر در زمینه تضمین کانال‌‌‌‌‌های مالی و پولی، نفت، بیمه و حمل و نقل، آینده برنامه اجرایی اروپا روشن نباشد، اقدامات دیگری را خواهد داشت.

امانوئل مکرون، رئیس‌‌‌‌‌جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه پاریس خواهان توسعه و تعمیق روابط خود با تهران است، تصریح کرد: فرانسه همه تلاش خود را برای حفظ برجام بکار می‌‌‌‌‌گیرد و نسبت به این موضوع متعهد است و به مسئولیت‌هایش عمل خواهد کرد.

وی با تشریح اقدامات کشورش و سایر شرکا برای حفظ برجام خاطرنشان کرد: ما تلاش فشرده‌‌‌‌ای را برای حفظ برجام انجام داده‌‌‌‌ایم و در حال پیگیری مکانیزم‌‌‌‌های مختلف تجاری و مالی در این عرصه هستیم.

روسای جمهوری ایران و فرانسه در این گفت‌‌‌‌‌‌‌‌وگو درباره نشست آتی وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی به همراه رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر امور خارجه ایران، تحولات سوریه و نشست آتی سه جانبه روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه و همچنین مبارزه با تروریسم، گفت‌‌‌وگو و تبادل نظر کردند.

روحانی و مکرون در این تماس تلفنی تاکید کردند که به تماس‌‌‌های نزدیک خود برای پیشبرد اهداف مشترک، تداوم خواهند بخشید.

 

29215

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *