از عجایب روزگار! شهرونده کره جنوبی به شمالی پناهنده شد!

از عجایب روزگار! شهرونده کره جنوبی به شمالی پناهنده شد!«چو این گاک» ۷۳ ساله، اقدام والدین خود را که سال ۱۹۸۶ از کره جنوبی به کره شمالی پناهنده شده بودند تکرار کرد و گفت که می خواهد کنار والدینش که سال ها پیش در کره شمالی به خاک سپرده شده بودند زندگی کند.

درخواست پناهندگی والدین «چو» چند دهه پیش، موج عظیمی از واکنش ها را در پی داشت، چرا که پدرش «چویی تاک سین» در دهه ۱۹۶۰ در سمت وزیر امور خارجه کره جنوبی خدمت کرده بود.

این اقدام چویی باعث انتقاد شدید رهبر نظامی وقت کره جنوبی شد و او و همسرش به محض ورود به پیونگ یانگ عضو انجمن نخبگان سیاسی این کشور شدند.

علی رغم بهبود روابط میان کره شمالی و جوبی در پی مذاکرات خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ، جنگ این دو کشور هنوز هم از نظر تکنیکی پایان نیافته است.

وزارت وحدت کره جنوبی امروز دوشنبه خبر پناهندگی چو را تایید کرد و افزود دولت و مقامات اطلاعاتی کشور، وضعیت را بررسی می کنند.

به گفته این وزارتخانه، زیر نظر گرفتن تمامی حرکات شهروندان کره جنوبی غیر ممکن است. به روز رسانی دائمی محل سکونت تمامی شهروندان کره جنوبی کاری دشوار است؛ با این حال ما با سازمان های مربوطه برای بررسی جزئیات همکاری های لازم را انجام می دهیم.

معمولاً درخواست پناهندگی از کره مشالی به دیگر کشورها رایج تر از درخواست پناهندگی به کره شمالی است. پیش تر یکی از نظامیان کره شمالی با عبور از مرز نظامی مشترک با کره جنوبی، وارد این کشور شد و درخواست پناهندگی کرد. این اتفاق در شرایطی می افتد که تنها یک هفته قبل از این ماجرا نیز یکی دیگر از سربازان کره شمالی موفق شده بود با فرار از این مرز به کشور همسایه جنوبی پناهنده شود.
کره جنوبی تبلیغات گسترده ای را در مرز دو کشور انجام می دهد و با انتشار اوراق تبلیغاتی، از سربازان کره شمالی می خواهد به کره پناهنده شوند.

310 310

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *