آنچه امروز در شورای شهر تهران گذشت / از عذرخواهی بابت جابجایی شهردار تا شنیدن برنامه کاندیداها

آنچه امروز در شورای شهر تهران گذشت / از عذرخواهی بابت جابجایی شهردار تا شنیدن برنامه کاندیداها


آنچه امروز در شورای شهر تهران گذشت / از عذرخواهی بابت جابجایی شهردار تا شنیدن برنامه کاندیداها

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در نشست امروز صبح شورای شهر تهران كه به بررسی برنامه‌های كاندیداهای شهرداری تهران اختصاص داشت، ناهید خداکرمی پس از استماع سخنان حجت میرزایی یکی از ۶ کاندیدای شهرداری تهران با تاکید بر این که در زمانی که مدیریت محافظ‌کارانه شده، رویکرد جسورانه شما قابل تقدیر است، از او پرسید: چه برنامه‌ای برای استفاده از پتانسیل تهران در حوزه اجتماعی و تاریخی تهران دارید؟ وی همچنین از او سوال کرد: با توجه به برنامه مدیریت یکپارچه شهری، باید در جلسات هئیت دولت حضور داشته باشید، آیا قابلیت مراوده و ارتباط در دولت را در خود می‌بینید و به طور کلی ارتباط شما با اعضای دولت چگونه است؟ خداکرمی تاکید کرد: شما حدود ۷ماه است که در شهرداری مشغول هستید. در این چند نفر از جوانان که نمی‌شناختید و از حلقه اطراف شما نبودند ولی دیدید که خلاق و جسور هستند را در تیم استفاده کردید؟

همچنین سید حسن رسولی پس از ارائه برنامه‌های حجت‌اله میرزایی به عنوان یکی از کاندیداهای شهرداری تهران، ضمن گرامیداشت خدمات محمدعلی نجفی در شهرداری تهران گفت: از شهروندان تهرانی بابت تحمیل هزینه جابجایی شهردار عذرخواهی می‌کنم. مجددا یادآوری می‌کنم نمایندگان شما در شورای شهر آنچه در توان داشتند برای جلوگیری از تحمیل این هزینه انجام دادند.

وی با اشاره به توانمندی مدیریتی و علمی حجت میرزایی تصریح کرد: به درستی اهمیت حد و اندازه شهر تهران و مشکلات مبتلابه را بیان کردند، سوال دارم که تاکنون چندسازمان در حد و اندازه شهر تهران را اداره کردید؟ در حوزه اداره امور محلی و عمومی و مشخصا شهرداری و سازمان‌های تابعه چه کارنامه تجربی دارید که مکمل دانش شما باشد؟

رسولی اعلام کرد: اعلام کردید شهر را نباید گران اداره کرد و باید از فاینانس استفاده کرد. یکی وزیران موفق در بخش اخذ فاینانس داخلی و خارجی در انجام امور، به تازگی اعلام کرد خرید هواپیما متوقف شده است. چگونه در جایگاه مدیریت شهری که کمترین حمایت را از سوی سران سه قوه و حتی وزیر کشور را دارد می‌خواهید 200هزار میلیارد تومان بدون گران کردن شهر، منابع مورد نیاز را تامین کنید؟

وی تاکید کرد: می‌دانید و می‌دانیم اداره این سازمان با توجه به پیچیدگی‌های درونی و بیرونی نیازمند برخوردی از روابط پنهان، توانمند و قدرت رایزنی با ارکان قدرت است. امروز در کنار سایر بحران‌های دولت، نحوه اداره شهر تهران با توجه به کاهش 8 هزار میلیارد تومان نیز به سرفصل‌های بحران های حکومت اضافه شده است.

میرزایی نامزد تصدی شهرداری تهران در بخشی از پاسخش به این سوال‌ها با بیان این كه من در هر سرزمین دیگر بودم تاکنون قطعا عضو هیات وزیران بودم، گفت: مشکل اصلی ما امروز شفافیت است، ما معتقد به اصلاح‌طلبی و تحولخواهی هستیم. مساله امروز تهران پروژه و عمران نیست، بلکه باید نگاه راهبردی به تهران داشت.

میرزایی همچنين گفت: به شدت به توان جوانان در اداره امور باور دارم و در تیم مدیریت خود در معاونت برنامه‌ریزی از جوانانی که نمی‌شناختم اما رزومه خوبی داشتند استفاده کردم و در صورتی که به عنوان شهردار تهران انتخاب شوم این مسئله را یعنی استفاده از توان جوانان را سرلوحه کار خود قرار می‌دهم اما باید بگویم تا الان نگذاشتند از ظرفیت جوانان در کشور به خوبی استفاده کنیم. من جزو اولین معاونینی بودم که یک زن را به عنوان معاون خود انتخاب کرده و در همه مناطق نیز از ظرفیت زنان به درستی استفاده کردیم و معتقدم باید زنان در همه حیطه‌ها وارد عمل شوند نه اینکه تشکیلات خاصی بسازیم که زنان صرفا در آن فعال باشند.

رسولی: انتصاب جرثقیلی، ظلم آشکار به زنان و جوانان است

با توجه به این که ماندن محمود حجتی در دولت تقریبا قطعی شده، بیش‌ترین شانس در بین ۵ نامزد تصدی شهرداری تهران با محمدعلی افشانی است. حسن رسولی در سئوال از افشانی گفت: می‌ترسم با حضور شما در شهرداری تهران با سازمان تک‌لهجه‌ای مواجه شویم.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران پس از ارائه برنامه‌های سیدمحمدعلی افشانی به عنوان یکی از کاندیداهای شهرداری تهران، با بیان اینکه او را قریب به 30 سال است که می‌شناسم، اظهار کرد: یکی از نظریه‌های مورد وفاق اعضای شورا این است كه شورا و شهرداری با هم در خدمت مردم باشند. این دیدگاه را قبول دارید یا نه؟ برنامه شما در این باره چیست؟

رسولی خطاب به افشانی اظهار کرد: من نیز مانند شما سابقه مدیریت حاکمیتی دارم اما در مدت زمان حضورم در شورای شهر متوجه شدم محیط حوزه مدیریت شهری تفاوت ماهوی دارد. من و شما به عنوان استاندار، استانها را از منظر امنیتی، ریاستی اداره می‌کردیم و حتی دادستان موظف بود تشخیص‌های ریاستی را بپذیرد اما در حوزه شهری اینگونه نیست و باید علاوه بر کابینه خود با 21 عضو شورای شهر تعامل داشته باشید و با خردجمعی شهر را مدیریت کنید.
خزانه دار شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه نگرانم که در صورت شهردار شدن شما با سازمان تک لهجه مواجه باشیم، گفت: البته در توضیحات اعلام کردید از بدنه استفاده می‌کنید اما یکی از بیماری‌های مدیریت نظام اداری ایران تک لهجه‌ای بودن برخی از سازمان‌هاست.

وی ادامه داد: در بحث شوراها با عرض معذرت از برخی دوستانم، معتقد به رشوه‌دهی به زنان و جوانان نیستم اما باید جوانان و زنان را توانمند کنیم. انتصاب زنان و جوانان به صورت جرثقیلی در مسئولیت‌هایی که فاقد توانمندی لازم برای امور باشد ظلمی آشکار نسبت به زنان و جوانان و کشور است.

رسولی همچنین گفت: به وزیر کشور و معاون اجتماعی و شوراها وزارت کشور گله ما را برسانید که در روز 9 اردیبهشت سالروز تشکیل شوراها، کلامی از وزیر و معاون مربوطه برای توانمندی و تقویت شوراها نشنیدیم.

زهرا صدراعظم نوری نیز پس از استماع برنامه محمدعلی افشانی گفت: تهران چالش‌های متعدد دارد، چالش محیط‌زیست یکی از چالش‌های جدی است. امروز وضعیت محیط‌زیستی شهر تهران به عنوان کلانشهر پایتخت و منطقه قابل دفاع نیست. شما چقدر از تهران شناخت دارید؟ تهران نیازمند خلاقیت و نوآوری است، من خلاقیتی در برنامه شما ندیدم.

این عضو شورای شهر تاكید كرد: استفاده از دوچرخه و حمل و نقل عمومی بارها برای کاهش آلودگی هوا پیشنهاد شده، اینها موارد جدید نیست و رویکرد خلاقانه‌ای در برنامه شما وجود ندارد. شما می‌گویید برای کاهش آلودگی باید موتورسیکلت‌ها را متوقف کنیم، چگونه می‌خواهید سه میلیون موتور را متوقف کنید؟ چیزهایی که می‌گویید خروجی عملیاتی ندارد.

صدراعظم نوری ادامه داد: شما می‌گویید شهرداری باید اعمال سختگیرانه بر سازمان محیط زیست داشته باشد، شهرداری می‌خواهد چگونه عمل کند که اعمال سختگیرانه محسوب شود؟ همه مسائلی که گفتید در برنامه دوم پنج ساله است و چیز جدیدی در برنامه شما وجود ندارد. ۶۸هزار نیرو‌ در شهرداری تهران فعالیت می‌کنند، چه میزان از این ظرفیت استفاده می‌کنید و چقدر از بیرون نیرو می‌آورید؟

در اين جلسه، محسن هاشمی در واکنش به سوالات زیاد اعضای شورای شهر گفت: قرار بود هر عضو تنها سه دقیقه سوال بپرسد اما این زمان از سوی اعضا رعایت نمی‌شود و به همین دلیل کاندیدای مورد نظر نمی‌تواند در اين زمان كم به همه سوالات پاسخ دهد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از آنجایی که روز سه‌شنبه دو کاندیدای نهایی مشخص می‌شوند، کاندیداها سوالات خود را به صورت تلفنی یا مکتوب به اعضای شورا پاسخ دهند.

47234

منبع: سایت خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *